Утвърдил: …………………..

Декан

Дата .............................

СОФИЙСКИ УНИВЕРСИТЕТ “СВ. КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ”

Факултет: Физически

Магистърска програма:

Микроелектроника и информационни технологии

УЧЕБНА ПРОГРАМА

Дисциплина:

Програмен език С

Преподавател: доц. д-р Руслан Бездушний

Асистент: гл. ас. д-р Кирил Кирилов

Учебна заетост

Аудиторна заетост

30

Практически упражнения

15

Обща аудиторна заетост

45

Извънаудиторна заетост

Самостоятелна работа в библиотека или с ресурси

25

Доклад/Презентация

5

Изготвяне на курсова работа

30

Обща извънаудиторна заетост

60

ОБЩА ЗАЕТОСТ

105

Кредити аудиторна заетост

Кредити извънаудиторна заетост

ОБЩО ЕКСТ

Формиране на оценката по дисциплината[1]

% от оценката

1.

Workshops {информационно търсене и колективно обсъждане на доклади и реферати)

10

2.

Текуща самостоятелна работа /контролно

10

3.

Курсова работа

80

Анотация на учебната дисциплина:

Целта на курса е студентите да се запознаят с програмирането на C и да се научат да създават самостоятелно софтуерни приложения (програми) за научни и приложни цели, работещи в средата на DOS и Windows.

Програмният език С се характеризира с висока степен на машинна независимост, универсалност, компактност и бързина. Благодарение на тези качества се е наложил като професионален език за създаването на системно и приложно програмно осигуряване.

Наличието на богати библиотеки от математически функции към компилаторите за С прави езика подходящ и за научно-технически изчисления.

В курса студентите ще бъдат запознати с основните елементи на езика С, със средствата за програмиране и с тяхното приложението при създаване на програми за DOS и WINDOWS-среда.

Програмата на курса е ориентирана към студенти-магистри, които вече са изучили базисните курсове по начални компютърни знания и програмиране.

При провеждането на курса ще се ползват лицензионни за Физически факултет и инсталирани в компютърните зали компилатори заС.

Предварителни изисквания:

Студентите, които ще слушат този курс, трябва да владеят основите на компютърната грамотност.

Очаквани резултати:

Към края на курса студентите самостоятелно да изготвят Курсова работа.

Студентите трябва да покажат, че са се научили да програмират на C и могат да създават самостоятелно софтуерни приложения (програми), работещи в средата на Windows.

Учебно съдържание

Тема:

1

Структура на програмите в С. Дефиниране на функции. Параметри и възвръщащи се значения.

2

Основни типове данни. Деклариране на променливи и константи. Област на действие на променливите (класове на паметта).

3

Оператори за аритметични и логически операции.

4.

Оператори за условен преход (if, if … else, switch). Оператори за цикли (do-while, while, for).

5.

Дефиниране на едномерни и многомерни масиви. Масиви от символи. Инициализиране на масиви.

6.

Дефиниране на указатели. Специални операции с указатели. Аритметика с указатели (адресна аритметика).

7.

Указатели и масиви. Масиви от указатели.

8.

Структури и обединения. Битови полета.

9.

Използване на динамична памет. Създаване и унищожаване на динамични обекти (оператори new и delete ).

Упражнения

Тема:

1

Структура на програмите в С. Дефиниране на функции. Параметри и възвръщащи се значения.

3

Оператори за аритметични и логически операции.Оператори за условен преход (if, if  else, switch). Оператори за цикли (do-while, while, for).

4.

5.

6.

Указатели и масиви. Масиви от указатели. Структури и обединения. Битови полета.

7.

Основна:

1. Д.Богданов, И.Мустакеров. Език за програмиране С. Издателство “Техника”, София, 1991.

Допълнителна:

2. Грег Пери. Да програмираме за 24 часа. Издател: ИнфоДАР, 1999.

Дата:22.02.2013 г.                                                 Съставил: доц. Руслан Бездушний